tren

İstiridye mantarının içeriği nedir? Neye iyi gelir?

03.01.2023
İstiridye mantarının içeriği nedir? Neye iyi gelir?

Yüksek besin değeri ile beraber istiridye mantarı bünyesinde birçok farklı vitamin ve mineral barındırmaktadır.

Başta yüksek oranda lif bulundurmak ile beraber protein, karbonat ve gerekli yağ miktarının bulunduğunu söylemek mümkün.

Aynı zamanda fosfor, potasyum, bakır, polat, B6 vitamini, manganez ve tiamin ile demir gibi birçok önemli kaynak yer alıyor. Bu kaynaklar farklı oranlar ve yüzdeler eşliğinde istiridye mantarı içerisinde bulunmaktadır.

Genel olarak günlük ihtiyacın ile %20 arasında değişkenlik gösteren besin değerlerini karşıladığını dile getirmek mümkün.

Başta kalp sağlığı olmak üzere kronik diyabet problemleri ve inflamasyon sorunlarına karşı güçlü bir savunma sunmaktadır.

Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir ve yeni hücrelerin oluşumuna katkı sağlar. Antioksidan yüklü olması sebebiyle virüs ve bakteri gibi vücuda zarar verecek sorunların hasarlarını önler.

Psikolojik açıdan ayrıca depresyon ve stres gibi kaygı problemlerin önüne geçme olanağı vermektedir. Ayrıca tüketimi açısından birçok farklı çeşit ile beraber lezzetli bir yemek kültürü de sunuyor. Bu sebepten dolayı Türk mutfağına her geçen zaman biraz daha fazla girmeye başladı.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Muğla Mantar
Muğla Mantar
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?