tren

Mantar üretimi konusunda hangi noktadayız?

03.01.2023
Mantar üretimi konusunda hangi noktadayız?

Mantar dünyada kültür bitkisi olarak ilk defa Fransa’da yetiştirilmeye başlanmış. Ardından, kültür mantarı üretiminde hızlı bir büyüme gerçekleşmiş.

1961 yılında 495 bin 127 ton olan mantar üretim miktarı 2013 yılında 9 milyon 274 bin 686 tona ulaşıyor. Türkiye’de 1960’lı yıllarda başlayan kültür mantarı üretimi,  1990’lı yıllardan itibaren ticari olarak değer kazandı ve sektör olarak gelişmeye başladı. 1973 yılında 80 ton olan Türkiye kültür mantarı üretim miktarı, 2017 yılında 40 bin 874 tona yükseldi.

Türkiye’de kültür mantarı üretimi ve tüketiminde hızlı bir değişim ve gelişme söz konusu. Türkiye’de kültür mantarı üretiminde Antalya ili Korkuteli ilçesi 21 bin 500 tonla yüzde 52,60 ile birinci sırada geliyor. Aynı zamanda Korkuteli ilçesi kültür mantarı yetiştiriciliğinde kompost (kültür mantarı üretim materyali) üretimi yapan 4 büyük firma ve 25 civarındaki pazarlama firması ile Türkiye’nin mantar başkenti konumunda.

Yenilebilir mantar türleri içinde üretimi ve tüketimi en yaygın olan ve kültür mantarı denilince ilk akla gelen mantar türü Agaricus bisporus. A. bisporus yemeklik tüketilen ve kültüre alınan mantarların başında geliyor. Kültür mantarının önemi vurgulandığında, tüketiminin her geçen gün artması, sahip olduğu yüksek besin içeriğinden kaynaklanıyor.

Kültür mantarının kişi başına yıllık tüketim miktarı da ülkeler arasında oldukça farklılık gösteriyor. Örneğin, Türkiye’de kültür mantarı tüketimi kişi başına yıllık 0,5 kg civarında olmasına karşılık AB’de bu oran kişi başına 2.64 kg. Dünyada ise bu oran 1,43 kg civarında.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Muğla Mantar
Muğla Mantar
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?